Fogalma:
A tartály anyaga nyomás-álló acél. A hőveszteségek csökkentésére a tartály hőszigetelő réteggel van körülvéve. A melegvizet termelõ berendezések (kazán, napkollektor, hőszivattyú, stb.) által előállított hőenergiát későbbi felhasználásra eltárolja. A megtermelt és eltárolt hőenergiát fűtésre, melegvíz előállításra bármikor felhasználhatjuk a későbbiekben.
Napkollektorok, hőszivattyúk alkalmazása esetén a puffertartály a rendszer kikerülhetetlen része, mivel a hőenergia megtermelése és felhasználása között hosszú idõ is eltelhet, illetve maga az energia előállítás folyamata is időt vesz igénybe.
Szilárdtüzelésû kazán (fa, pellet, szén) működése közben a kazán által megtermelt, de felhasználásra nem kerülő (a fűtési körbe nem továbbított) hőenergiát a puffertartály (hasonlóan az akkumulátorokhoz áram esetében) eltárolja, ezáltal a tüzelőanyag lefolytás nélkül, megfelelő légfelesleg mellett tud elégni, mivel az épület felfűtését követően a kazánt nem kell lezárni.
Egy puffertartállyal szerelt fűtési rendszer hatásfoka ennek eredményeképpen lényegesen jobb (praktikusan kevesebb tüzelőanyagra van szükség egy fűtési szezonban). A hatásfok növekedése mellet a tökéletesebb égésnek köszönhetően a füstgáz összetétele is javul, kevesebb szennyezőanyagot juttatva a levegőbe.
Ez az előny különösen az átmeneti időszakokban jelentkezik, amikor is nincs szükség akkora hőenergiára, amekkorát a kazán megtermel, a felesleget a puffertartály eltárolja - a megtermelt hőenergia nem megy veszendőbe.

Puffertartály alkalmazása esetén további előny a komfort növekedése, mivel a fűtött épületben hosszabb időre elnyújtható, kiegyensúlyozottabb fűtés biztosítható, valamint kevesebb figyelmet kell fordítani a kazán felügyeletére.
Hőcserélős tartály
A folyamatos üzemű zárt rendszerű házi melegvízellátó rendszerek tartálya a napkollektortól távolabb kerül elhelyezésre. Az optimális kialakítás a tartályokra nézve a minél magasabb, és ennél fogva minél keskenyebb forma. Ekkor a legjobb a napkollektorból érkező hőmennyiség átadásának a hatásfoka. Magasabb tartály esetén könnyebben ki tud alakulni hőcirkuláció, mely elősegíti a hőmennyiség gyorsabb átadását, a hőcserélő tekercsben áramló forró közeg gyorsabb hűlését.
A tartály tetején lévő biztonsági szelep a vezérlő elektronika meghibásodása esetén jut csak szerephez : ha a víz felforrna és túlnyomás alakulna ki a tartályban, ez a szelep vezeti le a "fölösleges" gőzt (olyan, mint a kukta biztonsági szelepe).